Erasmus+ Evropa

Studijní pobyt

Erasmus+ je vzdělávací program Evropské unie na období 2021–2027, který je zaměřen na podporu spolupráce a mobilit ve všech sférách vzdělávání, v odborné přípravě a v oblasti sportu a mládeže. Mezi priority aktuálního programového období Erasmus+ patří inkluze a diverzita, udržitelnost, digitalizace a participace. Pro více informací o aktuálním programovém období a jeho prioritách doporučujeme navštívit oficiální stránky programu Erasmus+.

Erasmus+ není omezený věkem. Vyjet tedy může každý, kdo je aktuálně zapsaný ke studiu na vysokoškolské instituci, a to v kterémkoliv studijním oboru a cyklu.

Mobilita studentů na studijní pobyt:

Realizují se na základě trojstranné dohody mezi studentem*kou, vysílající vysokoškolskou institucí vlastnící ECHE a přijímající institucí vlastnící ECHE (programové země). Kromě programových zemí lze pobyty absolvovat i v partnerských zemích (celý svět).

Podmínky účasti

Za jakých podmínek se můžete programu zúčastnit?

  • Mezi UP (příslušnou fakultou/ katedrou) a partnerskou institucí existuje meziinstitucionální smlouva ERASMUS+.
  • Jste studující zapsaný do akreditovaného studijního programu na UP (bakalářský, magisterský nebo doktorský studijní program).
  • Studijní pobyt může být realizován vždy v rámci jednoho akademického roku.
  • Součet všech studijních pobytů Erasmus+ a praktických stáží Erasmus+ v dané úrovni studia nepřesáhne 12 měsíců (u pětiletých nebo šestiletých magisterských studijních programech se tato časová dotace pro studující navyšuje na 24 měsíců).
  • Po celou dobu plánovaného pobytu v zahraničí budete studentem*kou UP (před výjezdem do zahraničí nebo během studijního pobytu není možné studium na UP ukončit nebo přerušit).

Jak postupovat, pokud se chcete zapojit do programu?

Zjistit, jak je program organizován na fakultě. Nejlépe je kontaktovat referentku*a pro zahraniční vztahy na děkanátu příslušné fakulty:

FF Mgr. Jana Hořáková j.horakova@upol.cz
LF Ing. Petra Nakládalová petra.nakladalova@upol.cz
PřF Mgr. Marie Raková marie.rakova@upol.cz
PdF Mgr. Matěj Šerák matej.serak@upol.cz
PF Mgr. Martin Verner martin.verner@upol.cz
FTK RNDr. Markéta Kudláčková  marketa.kudlackova@upol.cz
CMTF Bc. Marta Zachová marta.zachova@upol.cz
FZV Ing. Irena Jedličková irena.jedlickova@upol.cz

Pokud znáte jméno koordinátora či koordinátorky programu na katedře, obraťte se na ně přímo. Je důležité zjistit, zda má fakulta nebo katedra uzavřené dohody o výměně studentů, které odpovídají vašemu oboru a jazykovým dovednostem.

  • Informujte se o podmínkách a termínu výběrového řízení. Kritéria a termín si stanoví fakulta/katedra.
  • Zjistěte si důsledky studia v zahraničí pro moje studium na UP (uznání kurzů absolvovaných v zahraničí, potřeba rozložení studia, individuální studijní plán).
  • Po vyhlášení výsledků výběrového řízení postupujte podle dalších pokynů viz níže.

Fakultní rozcestník

Výběrové řízení na program Erasmus+ probíhá na katedrách a fakultách Univerzity Palackého. Podrobné informace o aktuálních výběrových řízeních a termínech pro podání přihlášek najdete na webových stránkách jednotlivých fakult UP.

Právnická fakulta

Lékařská fakulta

Přírodovědecká fakulta

Filozofická fakulta

Pedagogická fakulta

Fakulta tělesné kultury

Cyrilometodějská teologická fakulta

Fakulta zdravotnických věd

Kontaktní osoby pro vyjíždějící studentstvo

Před nominací:

Po nominaci:

Erasmus ID kód: CZ OLOMOUC01


Institucionální koordinátorka:

Typy mobilit

Dlouhodobé studentské mobility

Studium na zahraniční vysokoškolské instituci. Lze absolvovat i jako kombinovanou mobilitu, tedy kombinací fyzického výjezdu s virtuální složkou.

Vysílající i přijímající instituce musí být vysoká škola (v případě vysokoškolských institucí z partnerských zemí musí mít tyto instituce podepsanou meziinstitucionální dohodu s institucí z programové země).

Výjezdy jsou možné do:

  • Členské státy EU
  • Země EHP, konkrétně Island, Lichtenštejnsko, Norsko
  • Kandidátské země, tedy Severní Makedonie, Srbsko, Turecko

Krátkodobé studentské mobility

Krátkodobá mobilita představuje další typ mobility, který je umožněn v rámci programového období programu Erasmus+ 2021-2027. Krátkodobou mobilitou se rozumí mobility od 5 do 30 dnů fyzického pobytu v zahraničí.

Doktorandská mobilita

Aby bylo možné lépe vyhovět různorodým potřebám doktorandů v oblasti vzdělávání a odborné přípravy, mohou doktorandi uskutečňovat krátkodobé fyzické mobility za účelem studia či stáže v zahraničí. Fyzická mobilita může být doplněná virtuální složkou.

Kombinované intenzivní programy (Blended Intensive Programmes – BIP)

Tyto programy využívají inovativní způsoby výuky v kombinaci fyzické a virtuální aktivity, jejich fyzická délka může být 5–30 dní. Jsou určené pro skupiny 15 až 20 studujících z 3 VŠ institucí z minimálně 3 různých programových zemí. Může se jednat např. o týmové projekty, terénní exkurze a výzkumy, umělecké projekty aj. Účastníci musí získat nejméně 3 kredity. BIP by měl být přidanou hodnotou ke stávajícím kurzům.

Výběr studentů je realizován na základě výběrového řízení ke konkrétnímu BIPu.

Krátkodobá kombinovaná mobilita

Tato mobilita kombinující fyzickou a virtuální aktivitu je určena studentům s jinou překážkou, která jim brání v realizaci dlouhodobé mobility – týká se pracujících studentů, profesionálních sportovců, studentů specifických oborů (medicína apod.), mohou být zahrnuti i další studující. Možnost využití této mobility a způsob její realizace konzultuje student*ka již v rámci výběrového řízení na běžné studijní pobyty a praktické stáže.

Mezinárodní mobility

Mezinárodní mobilita Erasmus+ KA131 se zaměřuje na výměny studentů vysokých škol mezi zeměmi programu Erasmus+ a zeměmi partnerských regionů mimo Evropskou unii. Jedná se o třetí země nepřidružené k programu, které se dále dělí do regionů. Na podporu mezinárodní mobility KA131 může UP využít omezené procento dostupného rozpočtu.

Způsobilé destinace najdete zde.

Maximální a minimální délka pobytu

Minimální délka v případě dlouhodobé studentské mobility v zahraničí je 2 měsíce (60 dní) a maximální 12 měsíců (360 dní). Studijní pobyty kratší než 60 dnů nesplňují minimální požadavky tohoto typu mobility, a proto nejsou způsobilé pro získání finančního příspěvku Erasmus+. V případě krátkodobých mobilit je minimální délka studijního pobytu 5 dní a maximální délka 30 dní.

Studující mohou vycestovat v každé úrovni studia (tj. v bakalářském, navazujícím a doktorském) na studijní pobyt v maximální délce 12 měsíců. U studentů v pětiletých nebo šestiletých magisterských studijních programech se tato časová dotace navyšuje na 24 měsíců. Předchozí mobility v dané úrovni studia se sčítají, tzn. předchozí délka pobytu bude odečtena od maximálního možného počtu měsíců, které může studující v rámci Erasmus+ strávit v zahraničí.

Financování Erasmus+

Výše finanční podpory závisí na délce studijního pobytu v zahraničí (počtu měsíců/dnů). Podpora není určena k pokrytí všech nákladů spojených se studiem v zahraničí, ale pouze k úhradě části zvýšených nákladů souvisejících s mobilitou. Je proto nutné počítat s vlastní finanční spoluúčastí.

Upozornění: Finanční příspěvky Erasmus nelze vyplácet na účty zřízené u zahraničních bankovních ústavů, ale pouze na účty v rámci ČR a SR (korunový, případně účet v EUR).

Dlouhodobé studentské mobility

Pro účel výpočtu finanční podpory se za jeden měsíc považuje 30 dnů. V případě neúplného měsíce se příspěvek vypočítává podle počtu dní (1 den = 1/30 měsíční sazby). 

Pouze pobytové náklady. V rámci dlouhodobé studentské mobility nevzniká nárok na cestovní náklady.

Pouze pobytové náklady.

Výše finanční podpory na letní semestr akademického roku 2024–2025:

Skupina

Výše stipendia

Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Island, Irsko, Itálie, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Rakousko, Švédsko

660 EUR/měsíc*

Kypr, Estonsko, Lotyšsko, Malta, Portugalsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko

600 EUR/měsíc

Bulharsko, Chorvatsko, Maďarsko, Litva, Polsko, Rumunsko, Srbsko, Severní Makedonie, Turecko

540 EUR/měsíc

* měsíc = 30 dní

Krátkodobé studentské mobility

Pouze pobytové náklady.

Výše finanční podpory v akademickém roce 2024–2025:

Délka (dny)

Výše finanční podpory

Do 14. dne aktivity

79 EUR / den*

Od 15. do 30. dne aktivity

56 EUR / den

* Přiděluje se dle počtu kalendářních dnů

Mezinárodní mobility

Mohou být realizovány jako dlouhodobé i krátkodobé studentské mobility.

Pobytové i cestovní náklady (cestovní náklady mohou být přiznány pouze u regionů 1—12, viz informace níže).

Pobytové náklady na letní semestr akademického roku 2024–2025:

Region

Studentské mobility dlouhodobé

Regiony 1–12

700 EUR/měsíc

Partnerské země z regionu 14 (Faerské ostrovy, Švýcarsko, Spojené království)

660 EUR/měsíc

Partnerské země z regionu 13 (Andorra, Monako, San Marino, Vatikánský městský stát)

V případě mobility do partnerských zemí z regionů 1–12 budou účastníci podpořeni i finančním příspěvkem na cestu (dle počtu kilometrů).
 

Cestovní náklady:

- pouze v případě Mezinárodní mobility

- výpočet na základě kalkulátoru EK

Vzdálenost

Výše cestovního nákladu v případě Green Erasmu

Výše cestovního nákladu (non-green)

10–99 km

56 EUR

28 EUR

Mezi 100 a 499 km

285 EUR

211 EUR

Mezi 500 a 1 999 km

417 EUR

309 EUR

Mezi 2 000 a 2 999 km

535 EUR

395 EUR

Mezi 3 000 a 3 999 km

785 EUR

580 EUR

Mezi 4 000 a 7 999 km

1188 EUR

1188 EUR

8 000 km nebo více

1735 EUR

1735 EUR

Další možnosti financování Erasmus+

Green Erasmus (u výjezdů bez nároku na cestovní náklady)

Od letního semestru akademického roku 2024-2025 je příspěvek Green Erasmus u dlouhodobých studentských mobilit zrušen.

Zároveň se doporučuje, aby účastníci do vzdálenosti 500 km cestovali „Green“.
 

Účastníci s ekonomickou překážkou

Studentům s ekonomickou překážkou (na základě nároku na přídavek na dítě či sociální stipendium) a studentům s dětmi nebo závislými osobami (týká se rodičů, kteří na dítě pobírají přídavek na dítě), může být ke standardní výši finanční podpory Erasmus+ připočteno navýšení vhledem k typu mobility a délce pobytu. Navýšení může být přiznáno pouze studentům ve věku do 26 let (do dne, který předchází dni 26. narozenin).

Dlouhodobá studentská mobilita: navýšení 250 EUR na měsíc

Krátkodobá studentská mobilita: vzhledem k délce pobytu buď 100 EUR (délka pobytu 5–14 dní) anebo 150 EUR (délka pobytu 15–30 dní)

Mezinárodní mobilita: studenti s omezenými příležitostmi mají nárok na cestovní náklady; dále mohou získat navýšení 100/150/250 EUR dle typu mobility

Žádost o navýšení finančního příspěvku podá student*ka u koordinátora programu Erasmus+ na Oddělení pro mobility RUP nejpozději 10 dní před uzavřením účastnické smlouvy.

Student*ka, který*á nepobírá přídavky na dítě od českého státu, může rovněž požádat o navýšení sazby, pokud doloží, že pobírá dávky za obdobných podmínek v zemi svého původu.
 

Účastníci se specifickými potřebami

Studenti s fyzickým, duševním nebo zdravotním znevýhodněním mohou prostřednictvím Oddělení pro mobility RUP požádat o dodatečnou finanční podporu na úhradu zvýšených nákladů, které vzniknou v důsledku zajištění nezbytných podmínek pro jejich pobyt v zahraničí (např. speciální bydlení, pravidelné lékařské prohlídky, doprovodné osoby, upravené učební materiály aj.). Vzniklé náklady je nutné doložit doklady.

Žádost o navýšení finanční podpory pro studenty se specifickými potřebami je potřeba doručit na Oddělení pro mobility RUP nejpozději 10 dní před uzavřením účastnické smlouvy. Před předložením žádosti je nezbytná individuální konzultace s příslušným koordinátorem na Oddělení pro mobility RUP.

Náležitosti a formulář žádosti naleznete zde.

Finanční podpora a délka pobytu

  • Finanční podpora je poskytována po dobu vašeho studia na hostitelské univerzitě
  • Pobyt oficiálně začíná dnem, kdy musíte být fyzicky přítomni na hostitelské univerzitě, například v první den orientačního programu nebo výuky
  • Pobyt končí posledním dnem, kdy je vyžadována vaše fyzická přítomnost, například v den poslední zkoušky
  • Pobyt v hostitelské zemi před nebo po akademickém semestru se do studijního pobytu nepočítá a nebude zahrnut do výpočtu finanční podpory
  • Období před nebo po semestru nelze považovat za součást studijního pobytu ani za financovanou dobu
  • Jazykové kurzy před začátkem semestru mohou být zahrnuty do financovaného období, avšak doba mezi koncem kurzu a začátkem semestru nemůže být financována, pokud mezi nimi uplyne několik týdnů
  • * Dbejte na to, že mnohé univerzity zahrnují do svých oficiálních termínů semestru i období prázdnin. Například v Německu a Rakousku oficiálně trvá letní semestr až do září, avšak kurzy a zkoušky se většinou konají pouze do konce července. Jelikož je vaše finanční podpora vypočítávána na základě aktuálních termínů studia, může vám být nárok na příspěvek v tomto případě přiznán pouze do konce července.

Po vyhlášení výsledků výběrového řízení

Checklist

  • Pro snadnější orientaci v jednotlivých krocích při zařizování vašeho studijního pobytu je vám k dispozici checklist

Nominace a přihláška

  • Za odeslání nominace na zahraniční univerzitu je zodpovědná osoba Mgr. Iva Kokinopulosová (iva.kokinopulosova@upol.cz) z Oddělení pro mobility RUP – podrobnosti najdete v informačním emailu po vyhlášení výsledků výběrového řízení
  • Přihlášku na hostitelskou univerzitu si podáváte sami, proto si zjistěte termín pro její podání, vyplňte ji a odevzdejte včas
  • Navštivte webové stránky hostitelské univerzity, vyhledejte sekci pro zahraniční studenty (výměnný program Erasmus+) a stáhněte si potřebné přihláškové formuláře, pokud jsou k dispozici
  • Některé univerzity nabízejí možnost podat přihlášku online
  • Dodržujte při odevzdání přihlášky pokyny hostitelské univerzity, zejména termíny podání přihlášky a požadavky na dokumenty (může se jednat o Transcript of Records, jazykové certifikáty, Learning Agreement, scan cestovního pasu / ID, motivační dopis)

Learning Agreement

  • Při vytváření studijní smlouvy (Learning Agreement) vyberte předměty, které vám po návratu fakulta uzná (Seznam osob zodpovědných za schválení Learning Agreement)
  • Návod k vyplnění LA v IS/STAG
  • V případě dlouhodobé mobility musí studující v zahraničí splnit alespoň 20 ECTS kreditů za semestr, v případě mobility BIP musí splnit alespoň 3 ECTS kredity, studující doktorského studia mají minimální požadavky uvedeny ve studijní smlouvě
  • Finanční podpora může být vyplacena pouze na základě studijní smlouvy, kterou potvrdí jak vysílající, tak přijímající instituce; zároveň tato smlouva musí být schválena všemi stranami před podpisem účastnické smlouvy

Ubytování

  • Některé hostitelské univerzity zařizují pro výměnné studenty ubytování, jiné ubytovacími kapacitami nedisponují a student si musí zajistit soukromé ubytování. V každém případě doporučujeme začít se zařizováním s dostatečným předstihem
  • Při hledání ubytování se můžete zkusit inspirovat např. databází závěrečných zpráv českých studentů: http://erasmus-databaze.naep.cz/modules/erasmus/

Online jazyková podpora (OLS)

  • Jazykové testování v současné době není povinné, ale OLS vám stále umožňuje posoudit úroveň jazykových znalostí; pro více informací navštivte EU Academy

Dodatečné informace

  • Pokud je to nutné, vyřiďte si vízum do cílové země
  • Pokud vás do programu nevybrala fakulta/katedra (ústav), kde studujete, je vaší povinností ověřit, že domovská fakulta/katedra se studijním pobytem Erasmus+ souhlasí

Odstoupení z programu

  • Nominace do programu je závazná, pokud chcete odstoupit, musíte podat písemnou žádost sodůvodněním
  • Informujte koordinátora na Oddělení pro mobility a vyplňte si Žádost o odstoupení z programu Erasmus+ a nahrajte k vašemu ECTS výjezdu v IS/STAG
  • O odstoupení informujte i vaši katedru/fakultu a uvědomte také hostitelskou univerzitu

Před odjezdem

  • Cca 30 dnů před odjezdem se osobně dostavte na Oddělení pro mobility podepsat účastnickou smlouvu o podmínkách přidělení finanční podpory
  • Před příchodem se seznamte s obsahem smlouvy a s textem Kvalifikační podmínky programu Erasmus+
  • K podpisu účastnické smlouvy s sebou přineste následující formuláře:
  • K vašemu ECTS výjezdu v IS/STAG“ do části „Přílohy vázané k tomuto výjezdu” vložte následující dokumenty: 
    • Doklad o přijetí ke studiu na partnerské instituci (Letter of Acceptance)
      • U studujících doktorského studia je v dokumentu uvedena náplň krátkodobého či dlouhodobého studijního pobytu.
    • Schválenou studijní smlouvu/Learning Agreement (LA)
    • Doktorandi*ky zároveň dokládají doporučení od školitele na domácí katedře
  • Také od vás budeme potřebovat informace o délce vašeho studijního pobytu v rámci programu Erasmus+:
    • Přesná data zahájení a ukončení pobytu

Cestovní pojištění

  • Po dobu pobytu v zahraničí musíte mít odpovídající pojištění
  • Cestovní pojištění UP je pro vás zdarma, více informací zde
  • Pro aktivaci pojištění kontaktujte nejdříve měsíc před odjezdem pana Jiřího Zapletala z Pojišťovacího makléřství BOHEMIA, a.s. a sdělit mu níže uvedené údaje (e-mail: zapletal@pmbohemia.cz):
  1. Jméno a příjmení
  2. Datum narození
  3. Místo pobytu v zahraničí
  4. Termíny odjezdu a návratu do ČR
  5. Počet měsíců pobytu
  6. Které zahraniční oddělení nebo organizační složka UP vás vysílá (uveďte Erasmus, ZO RUP)
  • Pan Zapletal vám následně zašle potvrzovací mail
  • V případě vzniku pojistné události během vašeho studijního pobytu se ohledně likvidace pojistné události obracejte přímo na pana Zapletala; postup je uveden na našem webu (viz Cestovní pojištění -> Jak postupovat v případě pojistné události)

Během pobytu

Certificate of Arrival

Potvrzení o příjezdu na přijímací instituci po vás nevyžadujeme. Je však možné, že váš k tomuto kroku vás vyzve přijímací instituce, v takovém případě je vám k dispozici příjezdový formulář (Certificate of Arrival.) v sekci dokumenty.

Změny studijní smlouvy

Všechny změny ve studijní smlouvě (Changes to the Learning Agreement/ CH-LA) musí být schválené všemi stranami – studující, hostitelská instituce a koordinátor*ka z domovské fakulty/katedry, a to do 5 týdnů od zahájení studijního pobytu. Zavěste dokument CH-LA k vašemu ECTS výjezdu v IS/STAG.

Prodloužení pobytu

POZN.: Od AR 2023/2024 je prodloužení do letního semestru možné jen jako zero-grant bez nároku na finanční podporu.

Prodloužení pobytu v rámci stávajícího semestru:

  • Prodloužení s finanční podporou je možné jen v případě dostatečné finanční rezervy a jen za předpokladu, že se pobyt prodlužuje alespoň o 7 dní
  • Aby bylo možné pobytu prodloužit, kontaktujte příslušného koordinátora na Oddělení pro mobility nejpozději 30 dní před koncem původně stanovené délky pobytu
  • Oznamte nové datum ukončení vašeho pobytu (tzn. poslední den, kdy je vyžadována vaše účast, např. den poslední zkoušky)

Prodloužení pobytu do dalšího semestru:

  • Pouze jako zero-grant
  • Prodloužení pobytu do dalšího akademického roku není možné
  • O prodloužení je třeba žádat prostřednictvím formuláře Žádost o prodloužení pobytu
  • Prodloužení studia na zahraniční instituci je možné jen po dohodě s vysílající a přijímací institucí
  • Po opatření všech podpisů zašlete žádost příslušnému koordinátorovi*ce na Oddělení pro mobility UP společně s motivačním dopisem v českém jazyce, a to nejpozději 30 dní před koncem původně stanovené délky pobytu

Zkrácení pobytu

Pokud nedodržíte minimální délku pobytu, tj. 2 měsíce, jste povinni vrátit celou vyplacenou finanční podporu.

Pokud se váš studijní pobyt zkrátí oproti plánovanému období mobility o více než 5 dnů, vzniká přeplatek finančního příspěvku, který je nutné vrátit. Skutečná délka pobytu je potvrzena v dokumentu Confirmation of Study Period, který je potřeba nahrát do IS/STAG do 15 dnů od skončení pobytu. V případě kratšího studijního pobytu vás pověřená osoba z Oddělení pro Mobility informuje o výši finanční podpory, kterou bude potřeba vrátit, a vystaví vám vratku.

Přerušení nebo zrušení výměnného pobytu Erasmus+

Pokud dojde k předčasnému zrušení studijního pobytu, je možné, že budete muset vrátit buď celou finanční podporu nebo jeho část. Pokud nedodržíte minimální délku pobytu, tj. 2 měsíce, váš studijní pobyt není uznatelný a jste povinni vrátit celou vyplacenou finanční podporu. Povinnost vrátit celou finanční podporu Erasmus+ se nevztahuje na případy vyšší moci – tj. závažné překážky, které studentům brání v dokončení studia.

Po skončení pobytu

Nahrajte do IS/STAG:

  • Potvrzení o absolvování pobytu/Confirmation of Study Period (do 15 dnů od skončení pobytu):
  • V případě dlouhodobé studentské mobility:
    • Potvrzení nesmí být vystaveno (datováno) dříve než 5 dní před ukončením pobytu
    • Potvrzené datum zahájení a ukončení studijního pobytu musí být ve shodě s vaší účastnickou smlouvou
    • V případě kratší potvrzené délky pobytu o více než 5 kalendářních dní vzniká přeplatek finančního příspěvku, který je nutné vrátit
  • V případě krátkodobé studentské mobility:
    • Potvrzení může být vystaveno (datováno) nejdříve poslední den studijního pobytu v zahraničí (krátkodobá doktorandská mobilita) nebo poslední den programu (BIP)
    • Potvrzené datum zahájení a ukončení studijního pobytu musí být ve shodě s vaší účastnickou smlouvou
    • V případě kratší potvrzené délky pobytu, kdy je dodržena minimální délka, vzniká přeplatek finančního příspěvku, který je nutné vrátit
    • V případě nedodržení minimální délky studijního pobytu 5 dnů nemůže být váš výjezd uznán a budete muset vrátit celou finanční podporu
  • Výpis dosažených výsledků z partnerské instituce (Transcript of Records) z předmětů, které jste během studijního pobytu absolvovali dle vaší studijní smlouvy zavěste do IS/STAG pod názvem Transcript of Records do 1,5 měsíce od skončení pobytu/programu
    • Dokument musí obsahovat ECTS kredity a hodnocení (A–F). Pokud je použit jiný systém kreditů nebo známkování, je nutné doložit převodní tabulku s přepočtem na ECTS.
    • Studující je povinen během každého semestru na hostitelské univerzitě získat minimálně 20 ECTS kreditů. Pokud tato podmínka nebude splněna, studující bude muset vrátit část finanční podpory, která bude vypočítána na základě reálného počtu získaných kreditů.
    • Povinnost získat v přijímací organizaci minimum ECTS kreditů se nevztahuje na studující v doktorských studijních programech, zde musí být minimální požadavky uvedeny ve studijní smlouv.
    • V případě mobility BIP musí studující získat alespoň 3 ECTS kredity.
  • Doktorandi*ky místo výpisu výsledků dokládá popis své studijní činnosti (Research/Study activity report) během pobytu, vystavený zahraničním koordinátorem nebo zahraničním školitelem na konci pobytu
  • Green Erasmus – doložte jízdenky za obě cesty (před zahájením a po skončení pobytu), u spolujízdy doklady za palivo a čestné prohlášení o spolujízdě
    • Zavěste do IS/STAG pod názvem Green Erasmus do 15 dní od skončení pobytu
       

Další povinnosti po skončení studijního pobytu:

  • Závěrečná zpráva (EU Survey)
    • Vyplňte zprávu prostřednictvím on-line dotazníku, jehož odkaz obdržíte e-mailem po skončení pobytu z evropské aplikace Beneficiary Module
    • Po obdržení odkazu máte 30 dní na jeho vyplnění
  • Uznání získaných kreditů
    • Na fakultě/katedře si zajistěte uznání absolvovaných kurzů (o uznání požádejte i v případě, že tyto kredity pro ukončení studia na UP již nepotřebují

Akademické uznávání

Mobilita je považována za splněnou, dosáhne-li student*ka výsledků odpovídajících studijní smlouvě. Povinností studenta je nejen strávit v zahraničí dobu uvedenou v účastnické smlouvě, ale také dodržet schválený studijní program specifikovaný ve studijní smlouvě. Při nesplnění schváleného studijního programu může škola po studentovi požadovat vrácení části nebo celé přidělené finanční podpory.
 

Opatření uplatňovaná v případě nesplnění studijních povinností

Během studijního pobytu Erasmus+ je nutné získat nejméně 20 ECTS kreditů za každý semestr studia. Doporučený počet kreditů ve studijním plánu je 20‐30 ECTS kreditů na semestr. V případě, že studující nesplní podmínky definované článkem č. 9.1 tzv. účastnické smlouvy pro studijní pobyty Erasmus+ a nesplní tak minimální požadavky s ohledem na počet získaných ECTS kreditů, bude požádán o vrácení části přiděleného finančního příspěvku. To neplatí v případě, že studentovi zabránila ve splnění minimálních požadavků nepředvídatelná situace nebo událost, kterou nemohl ovlivnit a o které neprodleně informoval koordinátora programu na Oddělení pro mobility RUP. 

Student*ka v případě nesplnění požadovaného počtu kreditů může požádat o úlevu z požadavku účastnické smlouvy na získání 20 ECTS kreditů za semestr, posouzení důvodů v žádosti je v gesci proděkana pro zahraničí vysílající fakulty. 

Po posouzení žádosti studenta a na základě vyjádření proděkana pro zahraničí vysílající fakulty institucionální koordinátor programu Erasmus+ rozhodne o uplatnění/neuplatnění sankce z důvodu nesplnění požadovaného počtu kreditů.

Výše uplatněné sankce bude stanovena dle počtu nesplněných kreditů z minimálního požadovaného počtu ECTS kreditů za daný semestr studijního pobytu, přepočtených na dny.
 

Směrnice děkanů k uznávání studia

Většina fakult má směrnici ošetřující studium v zahraničí, které je součástí studia na UP. Je v zájmu studentů se s příslušnou směrnicí fakulty, kde studuje, předem seznámit. Každá ze směrnic je zveřejněna na úřední desce příslušné fakulty.

Dokumenty

Veškeré dokumenty jsou k nalezení ZDE.

Nastavení cookies a ochrany soukromí

Na našich webových stránkách používáme soubory cookies a případné další síťové identifikátory, které mohou obsahovat osobní údaje (např. jak procházíte naše stránky). My a někteří poskytovatelé námi využívaných služeb, máme k těmto údajům ve Vašem zařízení přístup nebo je ukládáme. Tyto údaje nám pomáhají provozovat a zlepšovat naše služby. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas. Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat (odkaz najdete v patě stránek).

(Technické cookies nezbytné pro fungování stránek. Neobsahují žádné identifikační údaje.)
(Slouží ke statistickým účelům - měření a analýze návštěvnosti. Sbírají pouze anonymní data.)
(Jsou určeny pro propagační účely, měření úspěšnosti propagačních kampaní apod.)