Příběhy našich studentů
Níže naleznete příběhy našich studentů, kteří absolvovali studijní pobyt v rámci programu Erasmus+ v zahraničí. Každý týden budeme pravidelně zveřejňovat nové příspěvky.
Tímto jednotlivým studentům a studentkám moc děkujeme za sdílení zkušeností a poskytnutí vlastních fotografií.
Patrícia Skovajsová (Tel Aviv, IZRAEL)
Môj Izraelský Erazmus tesne pred pandémiou
"Som naozaj vďačná za to, že sa mi podarilo absolvovať Erazmus v Izraeli a vhodne načasovať všetky dôležité udalosti. Moje dobrodružstvo v Izraeli sa začalo takto pred rokom. Kto by to bol povedal, že svet sa dokáže za jeden rok tak radikálne zmeniť.
Bol to prvý zahraničný pobyt, na ktorý som nešla z mojej Univerzity jediná, ale z fakulty FTK sme vycestovali dve. Po prílete na letisko v Tel Aviv sme boli očakávané študentami, ktorí nás odviezli do našich nových dočasných domov. Musím povedať, že takúto starostlivosť zo strany hosťovskej Univerzity som ešte nezažila. Naozaj sa o nás starali a všetci nám boli veľmi nápomocní.
Na Univerzite „The Zimmerman Academic College of Wingate“ sme strávili štyri mesiace. Mala som zapísané štyri zaujímavé predmety a štyrikrát do týždňa praxe v športovom centre Spivack a priamo na Wingate.
Veľa ľudí sa ma počas pobytu pýtalo, prečo práve Izrael. Odpoveď spočiatku nebola jednoduchá, až kým som túto krajinu objavila o čosi viac. Izrael je vraj trochu ako India. Odlišný od toho na čo som bola zvyknutá, prekvapujúci na každom rohu. Buď si ho zamilujete, alebo sa už nevrátite. Mentalita ľudí je prekvapivá takisto. Radi sa rozprávajú, smejú, kričia, tancujú, a užívajú si život naplno. Mala som prevažne pozitívne skúsenosti s otvorenými a prívetivými ľuďmi, ktorí sú sebavedomí, priami a úprímní. Na začiatku pobytu to však vôbec nebolo jednoduché, orientovať sa v hebrejštine, v doprave a ako veľmi opatrne sa správať. Po čase som si ale zvykla a úprimne musím povedať, že som sa v tejto krajine cítila bezpečne. Na to, aká je to vyspelá krajina mi tu niektoré veci predsa len chýbali, ako napríklad povedomie o klíme a udržateľnosti, životnom prostredí.
Univerzita pre nás organizovala rôzne podujatia, zúčastnili sme sa olympijskej konferencie, ako aj Pamätného behu na Olympijské hry 1972- „Black September“. Na praxi nám na Wingate umožnili príjemné zázemie s pocitom domova. Mali sme možnosť pracovať s klientami s rôznymi handicapmi, robiť individuálne aj skupinové rehabilitácie a cvičenia. Univerzita je situovaná na pobreží, takže sme obedové prestávky a západy slnka obvykle trávili na pláži. Nachádza sa tu takisto vojenská základňa. To bolo tiež niečo úplne nové. V Izraeli som pochopila veľa vecí o situácii, politike a histórii v krajinách blízkeho východu. Jedlo tu bolo taktiež odlišné, celkom exotické, ale prevažne zdravé.
Veľmi rada na tento semester spomínam a myslím si, že sa budem do Izraela ešte vracať. Ak to bude znovu možné, každému odporúčam zažiť Izrael z pozície študenta. Je to veľmi inšpiratívna krajina, kde nazriete na celkom iný životný štýl než na čo sme zvyknutí."
Olesja Pipašová (Kostroma, RUSKO)
Olesja Pipašová vyjela v rámci programu Erasmus+ KA107 Mezinárodní kreditová mobilita v letním semestru 2019/2020 studovat do ruské Kostromy.
"Od malička jsem měla sen odjed do Ruska a podívat se do Moskvy. Tento letní semestr se mi můj sen splnil. Na tři měsíce jsem odjela studovat do Kostromy. Na Kostromské státní univerzitě byla velmi milá a schopná paní koordinátorka, která mi se vším pomohla, obeznámila mne s informacemi týkajících se studia, pozvala mne na koncert klasické hudby a dala mi spoustu rad ohledně Kostromy.
Musím říci, že se mi v tomto ruském chladném městě velmi zalíbilo. Studenti a učitelé se ke mně chovali velmi mile a přátelsky, když jsem měla nějaký problém tak mi ochotně s čímkoliv pomohli. Hodně rychle jsem se seznámila s mnoha studenty, a také se s nimi skamarádila. Dokonce jsem měla to štěstí, že jsem jela na jednodenní zájezd do Moskvy, do Treťjakovské galerie a na Rudé náměstí. Tento zájezd organizovala naše fakulta. Byl to úžasný výlet, a často na něj vzpomínám.
Studium v Rusku bylo skvělé, ale zároveň kratší, než jsem čekala, protože ho přerušil Covid-19, kvůli kterému jsem se musela vrátit ČR dříve, než bylo původně plánováno. Návrat zpátky do Čech byl trochu náročnější a komplikovanější, protože se najednou zrušili všechny lety, takže jsem se nemohla dostat domů. Ale naštěstí to vše dobře dopadlo, a já se vrátila domu zdravá a naprosto v pořádku. Musím říci, že jsem za tyto cenné zkušenosti moc ráda, ať už jsou jakékoliv. Jsem vděčná za příležitost studia v Rusku a doufám, že se do Kostromy ještě jednou v životě vrátím."
Helena Šnevajsová (Netanya, IZRAEL)
Takto Helena Šnevajsová z FTK UP, která v ZS 2019/2020 vyjela přes program Erasmus+ KA107 Mezinárodní kreditová mobilita do Izraele (na Wingate College) popisuje svoji zkušenost:
"V Izraeli jsem strávila 5 měsíců. Netanya, kde jsem studovala, má nádherné pláže a čisté moře. Univerzita byla velmi vstřícná a prakticky jsem rozvíjela, to čemu se chci v budoucnu věnovat. V Izraeli jsem pravidelně trénovala volejbal a zahrála si i 4. volejbalovou ligu. Při studiu jsem cestovala a objevovala krásy této země, třeba poušť, Jeruzalém nebo Mrtvé moře stojí opravdu za vidění. Kulturu blízkého východu zažijete při nákupech na tržnicích nebo cestování hromadnou dopravou. V rozhovorech jsou Izraelci přímí, jdou rovnou k věci a neradi mluví o zbytečnostech. Každému, kdo se nebojí nového prostředí a chce zažít něco jiného, doporučuji studium v Izraeli."
Miloš Rouzek (Tallin, ESTONSKO)
Jít proti proudu? Zatímco většina studentů vyjíždí na Erasmus na jihozápad do Španělska nebo Německa, proč to nevzít opačně třeba do Estonska?
Je známo, že Skandinávie je pro studenty drahá, ale Estonsko, i přes svoji skandinávskou mentalitu, stále zůstává dostupné. Strávil jsem v Tallinnu celý zimní semestr, ale počasí bylo mírné, jenom krátké dny a dlouhé noci, byly občas lehce unavující. Nicméně vánoční Tallinn má jedinečnou atmosféru a ve více lidech se i neustálé šero dá v pohodě zvládnout.
Měl jsem strach ze všeho papírování, a i když jsem dlouhou dobu nerozdával tolik podpisů, tak vše probíhalo vcelku hladce a všichni mi vycházeli vstříc. Jediné, co jsem podcenil bylo pozdní přihlášení o koleje, což mi zkomplikovalo začátek, protože byty v Tallinnu jsou dost žádané, nicméně po týdnu jsem našel jak byt, tak skvělé spolubydlící.
Tallinn University je celá umístěná v jednom nově postaveném kampusu, kde všechny fakulty jsou propojené. Prostory jsou moderní a učebny dobře vybavené. Učitelé byli velmi příjemní, a zvláště Erasmákům se snažili vyhovět. Obával jsem se jazykové bariéry, ale Estonsko je v tomhle napřed a občas mě angličtinou překvapily i starší paní v obchodech.
Mimo zamotané uličky starého centra, jsem si oblíbil i další místa: pláž Pirita (sauna zdarma), rozlehlý park Kadriorg (sídlo prezidentky a galerie Kumu), oblast Telliskivi (hipster centrum města s mnoha stylovými podniky), Národní knihovnu Rahvusraamatukogu nebo skvělý pivovar Põhjala s přilehlým molem. S těžkým oblečením do kufru si moc nemusíte lámat hlavu, protože ve městě je mimo klasických obchodů i několik vynikajících sekáčů, kde mají i slevy vše za 1€.
Tallinn je výborný startovní bod i pro další cestování, které určitě doporučuji dělat s kamarády na vlastní pěst, protože loď do Helsinek jezdí každou hodinu, města Riga i Vilnius jsou snadno dostupná autobusy a Petrohrad je po zavedení online víz, také na dosah. Určitě, ale nejezděte jen do zahraničí, ať pak místa v Estonsku nedoháníte na poslední chvíli jako já, zejména studentské město Tartu, národní park Lahemaa a největší ostrov Saaremaa stojí za návštěvu. K cestování po Estonsku si můžete třeba vypůjčit auto, které se hlavně ve více lidech opravdu vyplatí.
I přes počáteční překážky byl můj semestr v Tallinnu nezapomenutelný. Rozmluvil jsem se v angličtině, seznámil jsem se se spoustou lidí a v pár z nich našel blízké přátele. Celkově jsem se naučil více zodpovídat sám za sebe a postarat se o každodenní záležitosti, s čímž jsem ani nepočítal. Také se na Erasmu naučíte vše více organizovat a hledat shodu ve větší skupině lidí různých kultur, zkušeností a názorů. Najde se jistě pár studentů, kteří si svůj pobyt neužili tolik, ale já jsem měl štěstí, které můžete mít i Vy!
Martina Tůmová (Antverpy, BELGIE)
Erasmus v Antverpách – Thomas More University (ZS 2019/2020)
"Pět měsíců v Antverpách vnímám jako výborně investovaný čas. Škola byla skvělá, naučila jsem se mnoho nového a to, co už jsem znala, jsem viděla v novém světle. Nadchl mě tam přístup ke klientům, profesionální, individuální, lidský; a to, jak všecko, co jsme se učili, bylo pojaté prakticky, tak, abychom neměli jen vědomosti, ale abychom je uměli použít. Škola nebyla snadná, nároky na studenty jsou tam vysoké – ale stojí to za to, protože se tím skutečně naučíte to, co v praxi budete používat.
Antverpy jsou hodně multikulturní město. Bylo zajímavé vidět, jak se to promítlo do výuky. V předmětu Komunikační poruchy u bilingvních dětí jsme, stejně jako v ostatních předmětech, během seminářů běžně pracovali s případovými studiemi. Učili jsme se např. rozpoznat, kdy se u bilingvních dětí jedná o specificky narušený vývoj řeči a kdy jde naopak o přirozený jazykový vývoj u bilingvního dítěte, nebo jak můžeme u dítěte orientačně vyšetřit mateřský jazyk, který neznáme. Ve spojení s tím, že všechny případy byly reálné a Antverpy jsou bilingvních dětí plné, dostávala teorie úplně nové rozměry.
Další z mých oblíbených předmětů byla Dyskalkulie. Ve skupinách jsme měli přidělené různé případy, u kterých jsme na základě probrané teorie, videí z vyplňování diagnostických testů a dalších informací měli udělat diagnostiku a navrhnout konkrétní terapeutický plán. Pro splnění tedy nestačilo naučit se teorii, ale umět ji použít. Učili jsme se vývoj matematických dovedností, analyzovali jsme druhy matematických chyb, aby následná intervence byla realistická a cílená. I tady bylo zajímavé vidět rozdílnost mezi tím, jak se matematika učí v různých zemích.
Profesní kontexty v Evropě byl zase předmět, kde jsme se dostali na různá působiště logopedů – do nemocnice, do soukromé praxe, do veřejnoprávní televize a rádia (kde logoped učí dabéry a rozhlasové moderátory, jak správně používat hlas) nebo do školy pro děti s postižením. Kromě toho jsme se v rámci třídy dozvěděli, jak se studuje logopedie jinde, kolik let, kolik praxe (nebo jestli ji vůbec mají), což bylo opravdu zajímavé srovnání.
Po téhle zkušenosti se cítím mnohem víc připravená do praxe. Je to náročné studium, ale vyučující jsou skvělí, vstřícní a učí tak, abychom nebyli jen studenty, ale budoucími odborníky. Můžete tam načerpat inspiraci k tomu, jak posouvat českou logopedii dopředu, seznámit se s logopedy z různých zemí, znovu se do tohoto krásného oboru nadchnout. Je možné, že se program a náplň kurzů bude měnit, ale i tak to určitě bude stát za to! Nebojte se a jeďte!"
Jan Krušinský (Sarajevo, BOSNA A HERCEGOVINA)
Jsem student druhého ročníku magisterského studia regionální geografie na PřF UP. V rámci studijního programu Erasmus+ jsem strávil pět hezkých měsíců letního semestru akademického roku 2016/2017 v Bosně a Hercegovině, a to konkrétně na Univerzitě v Sarajevu. Z mého pohledu nebyl ani tak rozhodující výběr země, ale odhodlání zkusit si to. O této možnosti jsem totiž přemýšlel již od samého začátku studia na VŠ. Od ostatních studentů, kteří toho již v minulosti využili jsem slyšel jen samá pozitiva. U mě ale vždy něco chybělo, abych se rozhodl do toho jít. Rozhodnutí vyjet studovat do zahraničí nelituji a rozhodně bych ho chtěl všem doporučit!
Díky studijnímu pobytu jsem viděl, jak funguje systém a kvalita vyučování mého oboru na jiné univerzitě, poznal nové kamarády z různých koutů Evropy, procestoval řadu nádherných míst a především poznal lépe sám sebe. Nikdy jsem nebyl jazykově nadaný. I zde ale můžu říci, že mi studijní pobyt v cizí zemi pomohl. S profesory na univerzitě nebo dalšími studenty a kamarády z Turecka, Německa, Rakouska, Španělska a jiných zemí jsem postupně dokázal lépe komunikovat v angličtině. Hostitelská univerzita nám dokonce nabídla možnost kurzu bosenštiny, který jsem jednou týdně navštěvoval a po úspěšně absolvované zkoušce dokonce získal certifikát základní znalosti místního jazyka. Program Erasmus+ pro mě ale zcela jistě znamená víc než jen každodenní komunikaci v cizí řeči. Tu si snad můžu zdokonalit i v ČR…
V Bosně a Hercegovině jsem zažil v neposlední řadě také laskavost a soužití lidí s různým náboženským vyznáním. To samo osobně nezažil každý, ani někteří studenti programu Erasmus+. Pokud někdo z Vás váhá nad možností studijního pobytu v jiné zemi tak jako já před mým výjezdem, tak doporučuji využít některou z nabízených možností a klidně pokud je možnost, tak rovnou i Bosnu :).
Jan Krušinský
Kateřina Žůrková (Pori, FINSKO)
"Jako studentka 2. ročníku oboru Všeobecná sestra jsem se v roce 2016 účastnila studijního pobytu ve Finsku ve městě Pori. Erasmus byl pro mě tehdy obrovskou výzvou. I přes to, že jsem měla obavy, jestli to všechno zvládnu, dorozumět se v cizí zemi, absolvovat praxi v zahraniční nemocnici, dodělat zkoušky na FZV apod., jsem se nakonec rozhodla, že do toho půjdu.
Studovala jsem na SAMK, což je univerzita na západním pobřeží Finska, která byla pro nás celou dobu domovem a místem, kde nám kdokoli pomohl, pokud jsme požádali! Finsko se může pyšnit nejen nádhernou přírodou, zajímavým jazykem a celkovou vyspělostí, ale také obyvateli, kteří jsou velmi laskaví. Přístup Finů, jak ve škole, tak mimo ni, byl vždy důkazem nádherného chování člověka k člověku.
Erasmus mi přinesl víc než spoustu krásných vzpomínek, nerozlučných přátel a nových zkušeností. Naučil mě spoléhat se na sebe, samostatně řešit věci a problémy v cizím jazyce a nebát se oslovit náhodného kolemjdoucího a požádat ho o radu. Jako člověka mě hodně posunul a umožnil mi poznat lépe sama sebe. Zahraniční oddělení UP a celý tým FZV nám vyšel vstříc a poskytoval cenné rady, doporučení a pomoc po celou dobu studijního pobytu. Erasmus předčil má očekávání a hned bych jela znovu, je to jedinečná příležitost!"
Kateřina Žůrková
Eliška Vrbová (Milán, ITÁLIE)
"Svůj Erasmus jsem si vždy představovala ideálně ve Skandinávii nebo třeba v Holandsku či Belgii. To, že strávím semestr v Itálii, mě nikdy nenapadlo. Nakonec mě ale okolnosti přivedly do Milána a rozhodně to byla jedna z nejlepších věcí, co mě v životě potkaly.
V září 2016 jsem tedy vyjela do Itálie vstříc studiu na Università degli studi di Milano, což je jedna z dvanácti univerzit, jež se v Miláně nacházejí. Bydlela jsem na kolejích, které univerzita zahraničním studentům nabízí, a díky tomu jsem poznala svoji skvělou spolubydlící z Turecka. Celkem se dá vybrat ze čtyř kolejí, ale je to takový výběr naslepo, já jsem měla štěstí a zvolila jsem ty, co jsou nejblíže centru.
Na Milánské univerzitě jsem studovala pět předmětů z nabídky Fakulty politologie, ekonomie a sociologie. Výuka všech kurzů probíhala v angličtině a zkoušky jsem skládala čtyři písemné a jednu ústní. Úroveň angličtiny mých vyučujících byla všeobecně opravdu vysoká. Příjemným bonusem se stal také kurz italštiny, který nám univerzita zdarma nabídla, a probíhal třikrát týdně.
O volných víkendech jsem samozřejmě stihla poznat také spoustu krás Itálie, mezi nimi třeba Řím, Toskánsko, Lombardii, Turín, Lago di Garda a mnoho dalších míst. Studium v Miláně tedy určitě doporučuji, protože je to skvělý výchozí bod pro cestování po Itálii, ale i v samotné metropoli je díky její velikosti a rozmanitosti pořád co dělat."
Eliška Vrbová, III. ročník, žurnalistika
Lena Stránská (Jena, NĚMECKO)
"Lena Stránská, Katedra politologie a evropských studií, akademický rok 2015/16, druhý ročník magisterského studia. Výjezd na Fridrich-Schiller Universität v Jeně v Německu. Den příjezdu. Nejistá, extrémně nervózní dívka vystupuje z autobusu a rozhlíží se po svém dočasném doma. Zpochybňuje svoje jazykové znalosti a doufá, že to nějak přežije. O deset měsíců později z Jeny odjíždí sebevědomá mladá žena mluvící téměř plynně německy. Má na krajíčku. „Proč to jen tak rychle uteklo“, přemýšlí. Jestli bych na studijní pobyt vyjela znovu? Za všech okolností. Zní to jako cliché, které opakuje každý, kdo se z Erasmu vrátil, ale je to tak. Zkušenost nejen se studiem, ale především se životem v cizí zemi je investice do sebe samotné, kterou žádná přednáška ani seminář nenahradí. Obzvláště jedná-li se o město studentským charakterem tak podobné Olomouci. Uzavřená v údolí řeky Saaly nabízí Jena nekonečné množství příležitostí jak pro pobyt venku, tak pro kulturní vyžití. Nehledě na snadnou dostupnost dalších měst, především Výmaru a Erfurtu.
Pobyt ještě usnadnila snadná spolupráce se Zahraničním oddělením a s katederní koordinátorkou. Jejich rychlé reakce v případě, kdy bylo potřeba něco vyřešit, udělalo z pobytu ještě příjemnější zážitek. Nějakou formu výjezdu by tak měl alespoň jednou za život absolvovat každý."
Lena Stránská
Ondřej Sovják (Lublaň, SLOVINSKO)
"Studuji Všeobecné lékařství a už delší dobu jsem přemýšlel nad zahraničním výjezdem. Nakonec jsem se rozhoupal a zimní semestr pátého ročníku strávil v Lublani ve Slovinsku. Důvody pro výběr destinace byly z větší části pragmatické, protože lublaňské kurikulum s olomouckým právě v pátém ročníku docela dobře sedí, a měsíční stipendium na rozumné utrácení stačí.
Hned prvního září po příjezdu jsem se večer vydal vstřebávat neopakovatelnou atmosféru, kterou Lublaň nabízí. Snoubí se v ní slovanská srdečnost se smyslem pro udržitelnost a aktivní životní styl, jaký najdeme v oblasti Beneluxu. Například mít kolo je tu takřka nutností. Vzhledem k bohatosti kultury a historie Slovinska se ale atmosféra dalších míst mění stejně rychle, jako krajina. Během jediného dne je možné koupat se v moři, procházet se mezi vinicemi, objevovat podzemní jeskyně i lézt po vrcholcích kopců.
Samotné studium se od toho českého až tolik neliší. Některé předměty jsou čistě přednáškové, v některých se dá naučit i spousta praktických dovedností. Výuka i zkoušky jsou v angličtině a vůči erasmákům jsou vyučující ve většině případů milejší, než vůči místním. Skvělou zkušeností je možnost potkat se v rámci programu a studia s lidmi z celé Evropy, sdílet své zkušenosti a dozvědět se, jak to funguje jinde.
Většina lidí, které zde potkáte, je velmi milá, ochotná a přátelská. Doporučuji absolvovat jazykový kurz slovinštiny na začátku pobytu, všichni pak budou nadšení z toho, že mluvíte slovinsky, a tím spíše si je získáte. Na Erasmu také oceňuji, že město a lidi poznáte nejen jako turista, kdy se stihnete rozhlédnout po pár významných místech a musíte zas pokračovat dál, ale takřka jako místní. Po půl roce studia tepe můj život v rytmu Lublaně."
Ondřej Sovják
Barbora Sousedíková (Las Palmas, Gran Canaria, ŠPANĚLSKO)
"Jmenuji se Barbora Sousedíková a byla jsem studentkou Univerzity Palackého. V rámci studia jsem využila několik studijních zahraničních pobytů, mimo jiné i Erasmus+ na ostrově Gran Canaria na Kanárských ostrovech ve Španělsku. Studijní stáž pro mě byla jednoznačně silně obohacujícím zážitkem. Věřím, že mě obohatila nejen pro budoucí studium a profesi, ale i pro celkový životní postoj a rozhled. Pobyt předčil mé očekávání a přes prvotní nervozitu a neznámé prostředí jsem si přivezla spoustu nových zážitků, zkušeností i kontaktů na nové přátele. Jsem velmi ráda, že jsem se mohla stáže zúčastnit. Věřím, že v budoucnu budu moci své poznatky předat i mým žákům a studentům."
Barbora Sousedíková
Marie Zlámalíková (Turku, FINSKO)
"Jsem studentkou sociální pedagogiky na CMTF a stejně jako několik dalších studentů jsem se rozhodla využít nabídky programu Erasmus+ a vyrazit na studijní pobyt do zahraničí. Na jeden semestr jsem se tedy stala studentkou University of Applied Sciences ve městě Turku, které se nachází na jihu Finska. Studovala jsem obor Social Services.
Před začátkem semestru pro nás zahraniční studenty univerzita zorganizovala tzv. Orientation Week, během kterého jsme se seznámili s místem pobytu i s novými spolužáky. Nabídka předmětů byla velmi zajímavá a pestrá. Měli jsme možnost navštěvovat kurzy určené přímo výměnným studentům, kde jsme se dozvěděli o finské kultuře a zvycích. Kromě teoretických předmětů jsem absolvovala 200 hodin praxe v mezinárodní mateřské škole. Měla jsem možnost nahlédnout do vzdělávacího systému, který je považován za jeden z nejlepších ve světě. Spolupráce s domácí i partnerskou školou byla velmi dobrá. Nabídku ubytování jsme měli přímo na stránkách školy, kde jsme si mohli vybrat z různých typů kolejí. O kulturní a sportovní vyžití zde také nebyla nouze.
Depresi z polární tmy bylo možno předejít pravidelnou návštěvou sauny. Zahraniční pobyt splnil všechna moje očekávání. Tato severská země mě uchvátila krásnou přírodou a milými, vstřícnými lidmi. Našla jsem si zde spoustu přátel a zlepšila jazykové znalosti. Navzdory velkým finančním výdajům jsem procestovala Pobaltské státy, Skandinávii a odvezla jsem si spoustu nezapomenutelných zážitků. Pobyt v zahraniční je dobrou životní zkušeností a možností zlepšit své budoucí uplatnění. Myslím, že program Erasmus je skvělá příležitost, které bychom měli alespoň jednou během studia využít."
Marie Zlámalíková
Zuzana Rýdlová (Aigio, ŘECKO)
"Řecko je parádní dovolenková země. Hodně prázdnin ve škole a možností cestovat, ceny jen mírně vyšší než u nás, výtečné ovoce a zelenina, moře, teplo, nápomocní lidé, volně plynoucí čas...
Škola TEI of Western Greece (departement in Aigio), obor: fyzioterapie, studijní pobyt - profesně jsem se naučila minimum, hodiny jsou v řečtině. Fakulta se nachází v malém městečku Aigio jednu hodinu autobusem od velké Patry, kde jsou ostatní Erasmáci. V Aigiu bydlí řečtí „fyzoši“.
Stravování - zadarmo v kantýně školy (snídaně, oběd, teplá večeře), kvalita jídla nic moc, jídelníček se opakuje týdně, ale zato vám dají hodně!
Bydlení - je volba mezi velkou živou Patrou (cca 250E/měsíc) a malým Aigiem (150-200E). Strávila jsem hodně času přejížděním klimatizovaným autobusem po krásném pobřeží.
Administrativa - olomoucká i řecká koordinátorka byly obě velmi vstřícné a rychle komunikující dámy s výbornou angličtinou. V tomto ohledu jsem byla nadmíru spokojená.
ESN - organizuje hodně akcí, ale jen málo z nich mě bavilo, záleží na vkusu. Hodně tematických party, několik výletů.
Závěrem, svou stáž bych doporučila těm, kdo hledají na Erasmu cestování (Lefkáda, Zakhyntos, Kréta, Athény…), přímořský život, dobré jídlo, klídek a pohodu, zájem o místní jazyk, kulturu jemně vonící Orientem.
Nemohu ji doporučit těm, kdo se chtějí naučit fyzio, nemají zájem se učit ani trochu řecky (bez úplného základu se tu neobejdete), nemají pochopení pro suprpomalé řecké tempo."
Zuzana Rýdlová
Vítek Musil (Tralee, IRSKO)
"Ahoj, jmenuji se Víťa a v Olomouci studuji fyzioterapii na FTK.
Vždy jsem chtěl zažít Erasmus na vlastní kůži, pomohla mi k tomu naše koordinátorka, paní Zuzana Hanelová.
Bohužel naše katedra neuznává předměty vystudované v zahraničí. Když se nad tím zamyslím, tak se tomu nedivím. Programy se občas trochu liší a předměty, které moji spolužáci řeší v tomto semestru se modulům studované v zahraničí často moc nepodobají. Rozhodl jsem se tedy strávit na cestách celý rok a nikdy toho nebudu litovat!
Svou první mobilitu v Irsku jsem pojal trochu jinak. Neřešil jsem studijní ubytování a sháněl podobnou alternativu. Objevil jsem webový portál workaway, kde lidé (resp. podnikatelé) nabízejí práci za jídlo a místo na spaní. Pracovalo se 30 hodin týdně 5-6 dnů v týdnu. Záleželo na domluvě. Já se do toho pustil po hlavě a začal pracovat a u toho i studovat.
Vedle toho jsem stíhal poznávat i další zajímavosti Irska. Navštěvoval jsem některé sportovní kluby: surfing, rock climbing a gaelic football, ve kterém jsem reprezentoval irskou univerzitu.
Škola a jak jsem to zvládal? První měsíc jsem řešil hlavně jazyk, který byl problémem. Irský přízvuk, nářečí a od mých spolužáků navíc slang mi občas bránili porozumět. V tuto chvíli jsem ocenil práci na recepci, kde jsem byl často v kontaktu s irskými hosty. Ve škole bylo vše trochu nové. Practicals (semináře,praktika) byly vedeny jinak, ve formě workshopů. Každý má právo mluvit, každý může mít jiný názor a každý je součástí diskuze.
Fyzioterapie je náročná a obsáhla disciplína, to nemění nic na tom, že by některé výklady šly podat lépe. Nechci nic hanit, jenom mám novou zkušenost, která mě v Irsku zaujala. Zkouškové se nedá srovnat s naším, bylo to jednodušší a bylo toho méně.
Člověk byl vždy zvědavý, toužil po poznání, už i první lidé na zemi jsou toho důkazem. Proč se tedy bránit něčemu takovému jako je Erasmus? Proč nezkusit nové věci? Proč se bát?"
Vítek Musil
Patricia Skovajsová (Lahti, FINSKO)
Môj zzzimný semester vo Fínsku
"Do zahraničia som sa rozhodla vycestovať po ukončení prvého ročníka v obore fyzioterapia. Musím sa vám priznať, bolo to jedno z najlepších rozhodnutí v mojom živote. Zo všetkých možností, ktoré nám Univerzita Palackého spolu s Erasmus+ a EU poskytla, som si zvolila Fínsko. Je všeobecne známe, že vzdelávanie vo Fínsku je na "inej" úrovni, ja to môžem iba potvrdiť. Fínsko mi dalo neuveriteľne veľa toho, čo mi už nikto nikdy nevezme. Som si istá, že sa do tejto krásnej krajiny jedného dňa vrátim.
Na zahraničnom pobyte sa učíme každý deň. Nemyslím tým nad knižkami, i keď niekedy aj to, ale jazyk, kultúra, sociálne cítenie, riešenie konfliktov, nadväzovanie kontaktov, komunikácia, tolerancia, s tým všetkým sa musíme popasovať. Myslím si, že by mal byť pobyt v zahraničí povinný pre každého študenta. Otvorí vám svet, nové možnosti, ukáže nie len tie svetlé stránky, no hlavne vám pomôže nájsť samých seba. Som neuveriteľne vďačná, že žijem v dobe, v ktorej máme takéto možnosti."
Patricia Skovajsová
Kateřina Ondrová (Granada, ŠPANĚLSKO)
"Ty nejhezčí chvíle zažíváme tehdy, kdy si dovolíme vystoupit z každodenní rutiny a otevřeme dveře světu, který je fascinujícím místem plným rozmanitostí - chutí, vůní, tvarů, barev. Jako když Lucinka samou zvědavostí nakoukla do skříně, aby objevila Narnii, odhalila se přede mnou Granada a s jejím tepem jsem splynula po dobu pěti měsíců.
Přestože Vaše rozhodnutí může zpočátku odrazovat stále nepřicházející mail ze zahraniční fakulty, jazyková bariéra a vyhlídka opuštění jistoty, přátel a zabydleného hnízdečka, vězte, že nebudete litovat!!!
Granada je městem tance, hudby, zpěvu, východů a západů slunce, arabské i křesťanské kultury, sangríi, tapas, mañany a … však brzy poznáte sami :)
Proto si podejte přihlášku, sbalte jen to nejnutnější a vyražte vstříc novým dobrodružstvím!
A proč zrovna Erasmus? No, protože kdy jindy máte příležitost stipendia a možnosti splnit si sen? A možná, že poznáte stejně jako já, nebo třeba i ne, že Česko, česká kultura, mentalita i naše fakulta jsou na velice vysoké úrovni a rezonují s našim vnitřním světem.
Říká se, že zkusit se prý má “všechno”, což nechám na Vašem posouzení, každopádně Erasmus a konkrétně španělské město Granada zkusit vřele doporučuji :) !!!"
Kateřina Ondrová
Lucie Sehnálková (Joensuu, FINSKO)
"Mé jméno je Lucie. V lednu 2016 jsem odjela na půl roku do finského města Joensuu. Finsko je nádherná země s neustále se proměňující krajinou. Je to místo, které si naplno užijí především lidé milující outdoorové aktivity všeho druhu - plavání v zamrzlém jezeře či norském fjordu, horká finská sauna, půlnoční grilování u jezera nebo pohled na polární záři na zasněženém ostrově.
Finsko má jeden z nejpokrokovějších edukačních systémů na světě, o čemž jsem se mohla přesvědčit na University of Eastern Finland, kde jsem studovala finskou kulturu, jazyk a obecnou lingvistiku. Universita mi rychle přirostla k srdci nejen kvůli značně krátkému semestru, ale především díky lidskému a velmi přátelskému přístupu všech profesorů a poradců, se kterými jsem měla tu čest se potkat. Finská povaha je spíše uzavřenější, ale po prvotním prolomení ledů jsou to velmi velkorysí lidé. O studenty mají opravdový zájem a neustále pracují na zlepšování služeb, které jim mohou jako universita nabídnout.
Erasmus mi umožnil potkat studenty z různých částí světa, osvojit si naprosto cizí jazyk v neznámé kultuře a možnost procestovat další kousek Evropy, vidět úžasná místa. Co mi ale dal především, je větší sebevědomí a nebát se plnit si sny."
Lucie Sehnálková
Michaela Mahdalíková (Toledo, ŠPANĚLSKO)
"Jmenuji se Michaela Mahdalíková a jsem studentkou magisterského studia Španělské filologie. V loňském školním roce jsem se zúčastnila již svého druhého studijního pobytu v rámci Erasmu. Strávila jsem 5 měsíců v jednom z nejkrásnějších španělských měst, v Toledu.
Jelikož kampus Univerzity Castilla-La Mancha v Toledu nenabízí filologii, studovala jsem humanitní vědy, ale musím říci, že pobyt ve středověkém městě zapsaném na seznamu UNESCO stál opravdu za to. Univerzita se nachází v historických budovách přímo v centru a lidé jsou tam moc příjemní. Jedná se sice o menší a klidnější lokalitu, avšak za tři čtvrtě hodiny se můžete dostat do Madridu, kde najdete opravdu všechno.
Byla to pro mě nezapomenutelná zkušenost a zároveň jedno z nejhezčích období v životě. Během pobytu jsem se zdokonalila ve španělštině a poznala nejen španělský styl života s jejich siestou i fiestou, ale hlavně spoustu nových přátel z celého světa a jejich kultury. Komunita Erasmáků je v Toledu velmi dobře organizovaná a cítíte se tam jako doma. Už teď se těším, až se tam zase jednou podívám!"
Michaela Mahdalíková
Filip Förstl (Gent, BELGIE)
"Vyjet za hranice naší republiky na delší dobu během mého studia se ukázalo jako jedno z nejlepších rozhodnutí, co jsem kdy udělal. Už když jsem nastupoval na Katedru Rozvojových studií, kde momentálně dokončuji třetí ročník bakalářského programu, jsem si řekl, že aspoň jednou během studia musím někam jet. K tomu mi pomohl program Erasmus+, který jsem absolvoval na fakultě Politických a Sociálních Studií v belgickém Gentu.
Nemá cenu popisovat, jak pestrý a nezapomenutelný život v tomto nádherném městě byl, protože každý řekne, že ten jeho/její erasmus byl nejlepší. Tak to zkuste sami a najděte si taky nějaký „Gent“. Každopádně tento pobyt mi dost pomohl v životě, o tom žádná. Člověk se naučí věci, které by se během studia doma nenaučil. Angličtinu nevyjímaje. Když cítíte, že váš život potřebuje změnu, myslíte si, že v něčem strádáte nebo se chcete posunout, tak jeďte. Ne že by ho otočil o 180 stupňů, ale určitě o 60 ho posunul. Rok se starat sám o sebe a studovat jednu z nejtěžších škol v Beneluxu za to určitě stálo.
Tímto bych chtěl motivovat všechny, kdo o tom jen trošku přemýšlí. Jeďte! Přes tu sérii papírování, emailování a nervů to za to určitě stojí. A kdyby jste se báli tohoto, tak na to zcela dobře funguje Zahraniční oddělení UP."
Filip Förstl
Iveta Komárková (Milán, ITÁLIE)
"V září 2016 jsem sbalila kufry, které byly pomalu větší a těžší než já, a po šestnáctihodinové cestě autobusem jsem dorazila na místo svého Erasmu, do Milána. V Itálii jsem byla vůbec poprvé, proto na mě tohle velkoměsto hned silně zapůsobilo. I přes občasné problémy s jazykem a převážně s nepředvídatelnou dopravou jsem si během pěti měsíců dokázala zvyknout na jiný životní styl, kdy vás nekonečné čekání donutí chodit vždy pozdě a stane se z vás expert na vaření těstovin.
Erasmus v Miláně může být hodně divoký, neboť místní studenti ví, jak si užívat života. Hlavní město módy zaručuje, že budete mezi lidmi, kteří se umějí dobře oblékat a pečují o sebe, o sportovní parťáky tak zde není nouze. Přesto pro mě byly největšími zážitky výlety po severní Itálii, kdy jsem objevila krásy mnoha měst (Florencie, Verona, Boloňa, Turín, Parma, Janov).
Na studijním pobytu jsem si zlepšila jazyky, poznala jsem spoustu úžasných lidí a ještě více jsem se osamostatnila. Rozhodně všem doporučuji tuto zkušenost zažít na vlastní kůži!"
Iveta Komárková
Renata Novotná (Tallin, ESTONSKO)
"Renata Novotná jméno mé; studentka Anglické filologie a účastnice studijního pobytu Erasmus+ již podruhé. Často slýchám poznámky typu věčná studentka, která vede neusazený nomádský život s permanentním zaměstnáním v nedohlednu. A víte co? Na rozdíl od původců těchto komentářů jsem si ještě nikdy nestěžovala, jaký vedu život. Ze studia by měl člověk vytěžit, co se dá. Díky tomuto přístupu mě s pomocí Zahraničního oddělení UP divoké vody zavedly na semestrální pobyt do nesmírně krásného Estonska, kde mi bylo ctí být studentkou Tallinn University. Proč jsem jela zrovna do pro většinu lidí neznámého Estonska a ne do teplého Španělska? Jeďte tam a uvidíte sami. Když pominu fakt, že bych jela kamkoliv na světě (třeba i do Iráku, avšak ne za současné situace), tak prioritou pro mně byl výběr studijního programu a předmětů, které Tallinn University nabízí. Že je Erasmus+ jenom jedna velká party a studium zaostává? Možná. Opět záleží na vašem přístupu.
Já hledám příležitosti, jak se posunovat v životě dál. Co takhle být naprosto samostatný a umět se o sebe postarat v cizí zemi, kde se musíte spolehnout jen sami na sebe? Nejen, že pobytem v zahraničí poznáváte jinou kulturu, ale co je nejdůležitější, poznáváte sami sebe. S každým dalším výjezdem člověk zjistí, že je pořád co objevovat, posunovat se dál, překračovat hranice, přijímat výzvy a mnoho dalších benefitů. Člověk začne jinak vnímat sebe, své okolí, svět a může si i uvědomit, že problém, který kdysi řešil, nebyl vůbec problém. Výjezd v rámci Erasmus+ doporučuji každému. Váš život nabyde nový rozměr. Jako ten můj..."
Renata Novotná
Tereza Králová (Clermont-Ferrand, FRANCIE)
"Ahoj budoucí erasmáku. Zvažuješ, jaké by to bylo vyjet ven a poznat svět? Chtěl by sis zkusit žít úplně sám někde na jiném místě ve světě? Chceš překonat své jazykové bariéry a poznat nové přátele, třeba na celý život? Tak jeď na Erasmus! Není nic, co by podle mě mohlo zastavit mladého ambiciózního studenta vyjet na zahraniční pobyt. Naše skvělá univerzita má tolik nabídek, docela dobře zpracovanou administrativu a se vším pomůže.
Když jsem byla v prváku a byl vypsaný konkurz na studijní pobyty Erasmus+, neváhala jsem. Vyjela jsem vstříc novým zážitkům a zkušenostem do francouzského města Clermont-Ferrand, i když jsem věděla, že moje jazyková výbava není zas tak úplně nejlepší. Nejde o peníze, nejde o školu, nejde dokonce ani o to, že tu necháš svoji přítelkyni nebo svoje kamarády. Oni tady počkají, a ty za tu stejnou dobu budeš žít úplně jiný život někde úplně jinde. Poznáš, KDO JSI, co všechno umíš a dokážeš, jaké jsou tvoje priority, tvé limity. Poznáš novou kulturu, nové přátele a nový domov. Zjistíš, že někde jinde je to třeba úplně odlišné, ale že i přesto se tam můžeš cítit dobře. Tvé hodnoty se změní, vrátíš se jako jiný člověk. Máme dnes jako studenti takové možnosti, nenechte si je protéct mezi prsty. Studium v zahraničí mě naučilo právě toto. Že mám možnosti, jak překonat sám sebe, dokázat nemožné, mít přátele z celého světa, že se mohu neustále zdokonalovat, sama něco vytvářet. Myslím, že Erasmus rozhodně stojí za to! Tak si to zkus :-) Žiješ přece jen jednou."
Tereza Králová
Alois Lexa (Münster, NĚMECKO)
"Jmenuji se Alois Lexa. Studuji historii ve třetím ročníku. V zimním semestru 2016/17 jsem se zúčastnil výměnného studijního programu Erasmus v Německu. Předně bych chtěl poděkovat koordinátorce za spolupráci a univerzitě za tuto příležitost. Studium v zahraničí je spojeno v začátcích s velkou řadou drobných nesnází. Jedná se hlavně o vyřizování administrativních záležitostí a úkonů, ovšem po vyřízení všech nutných náležitostí se jedná o vynikající zkušenost pro budoucí život.
Studoval jsem na Münsterské univerzitě v regionu Vestfálsko. Toto historické a univerzitní město se nachází ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Právě tohle město je přímo stvořené pro studenty historie, jelikož tu byla katolickými stranami podepsána vestfálská mírová smlouva v roce 1648, která ukončila třicetiletou válku. Město je rájem pro cyklisty, je tu přímo nezbytné vlastnit kolo. Ve městě se nachází moderní univerzitní knihovna, která je podobná té olomoucké. Samotné město nabízí celou řadu památek. Kromě nových znalostí z historie jsem si zlepšil i německý jazyk. Hlavně jsem si rozšířil obzory. Během svého pobytu jsem se setkal s celou řadou zahraničních studentů. Na mé koleji bydleli studenti z celého světa (od Venezuely přes Itálii až po Malajsii). Díky tomu jsem měl možnost ochutnat celou řadu zajímavých pokrmů a poznat nové kultury. Výhodou této spolkové země je fakt, že tu existuje řada velkých měst a spousta historický skvostů, které jsem navštívil. Ve zkratce bych jmenoval Katedrálu svatého Petra v Kolíně, tehdejší sídlo císaře Karla Velikého v Cáchách, Düsseldorfskou promenádu, bývalé hlavní město SRN Bonn, Židovské muzeum v Essenu."
Alois Lexa
Martina Janečková (Perpignan, FRANCIE)
Erasmu dík ...
"Jmenuji se Martina Janečková. Studuji Francouzskou filologii a Aplikovanou ekonomii v Olomouci. Druhý ročník svého studia jsem strávila na pobytu Erasmus v Perpignanu ve Francii.
Tento rok byl pro mě skokem do neznáma, který stál opravdu za to. Asi největším plusem bylo pro mě prostředí departementu Pyrenées-Orientales. Je možné tam podnikat spoustu věcí často se sluncem v zádech či v očích (svítí tam průměrně 300 dní v roce). Od zmrzlin a koupání – prostě všeho co souvisí s písčitým mořským pobřežím, přes prozkoumávání kaňonů, koupání se v horkých pramenech až ke zdolávání nejrůznějších Pyrenejských vrcholků nebo přímo místní oblíbené hory Canigou (2784 m. n. m.), tyčící se nad Perpignanem.
Co velmi usnadnilo cestování a jeho náklady byla autobusová doprava za 1€ po celém departmentu a vyjížďky vlakem do měst jako Avignon, Narbonne, Carcasonne, Nîmes, tam a zpět za 2€. Objevily se také situace, které ve mně neprobudily přímo nadšení, někdy vedly až k rozčarování. Jednou z takových věcí byla všudypřítomná francouzská byrokracie či přístup typu „neznepokojujte se, ono to nějak dopadne“ v situaci, kdy potřebuju něco akutně vyřešit. To mě ovšem na druhou stranu naučilo velké trpělivosti, toleranci a zároveň i větší ráznosti.
Celkově ve mně pobyt v Perpignanu probudil něco jako objevitelské nadšení, pomohl mi naučit se jasněji vyjádřit a uvědomil mě o tom, jak je důležité s něčím začít, i když si zpočátku nejsem 100% jistá. Protože ať už jakkoli, někam mě to posune, něco mi to přinese, dobré zážitky i složité situace. Jsem vděčná, že se tahle možnost ke mně dostala, a vlastně i sobě za to, že jsem ji využila."
Martina Janečková
Veronika Kůsová (San Cristóbal de La Laguna, Tenerife, ŠPANĚLSKO)
"Když jsem se v 25 rozhodovala co dál po překladatelské stáži v Bruselu, Erasmus pro mě byl jasná volba. Život v zahraničí mi zachutnal, možností UP nabízí nepřeberně a vůbec, proč konečně nezapracovat i na nějakém jiném jazyku, než je angličtina? O několik návštěv studijního oddělení později jsem si balila kufr a odlétala na jih, na Kanárské ostrovy.
Řeknu vám, pokud chcete řádně pohnout se svou španělštinou, Tenerife a univerzita v La Laguně jsou pro vás to pravé ořechové. Anglicky tu neumí vůbec nikdo, což je pro nadšenou studentku překladu a tlumočení (jako jsem já) naprosto boží, ačkoliv pro jiné se to dost dobře může stát noční můrou.
Ale kdo by odolal černým vulkanickým plážím, výletům do hor, národním parkům, druhému největšímu karnevalu na světě, hvězdnému nebi a možnosti vyškrábat se na nejvyšší horu Španělska, El Teide? To už stojí za to si trochu sáhnout na dno svých jazykových schopností, no ne? Přičtěte k tomu poměrně nízké ceny nájmů, levný alkohol – co si budeme nalhávat, to erasmáci prostě ocení vždycky – a neuvěřitelně uvolněné tempo života místních, a máme z toho ideální destinaci, kde se naučíte jen tolik, kolik opravdu chcete, protože na všechno ostatní je tu „mañana.“
Veronika Kůsová
Ludmila Pátá (Helsinky, FINSKO)
"Jsem studentkou bakalářského studia Mezinárodních rozvojových studií na Přírodovědecké fakultě. V zimním semestru 2015/2016 jsem studovala ve Finsku na University of Helsinki. Zprostředkování studia zahraničním oddělením UP bylo skvělé. Zařizování sice obnáší spoustu papírování, ale rozhodně to stojí za to! Na Erasmus jsem odjížděla jako malé neohrabané kuře, vracela jsem se již jako hrdá vysokoškolská studentka, která ví, co od studia na vysoké škole chce. Erasmus mi totiž pomohl si uvědomit, že studuji obor, který mě opravdu baví a kterému se chci věnovat i do budoucna, a to díky novému pohledu na můj obor, který jsem tam získala.
Ve Finsku jsem si také výrazně zlepšila angličtinu, a to nejen díky tomu, že tam 99,9 % lidí mluví anglicky, a tak jí můžete používat prakticky kdekoliv, ale i díky vysokým nárokům na univerzitě. Požadavky na studenty tam vyžadují značnou míru přípravy, která v tu chvíli člověka možná otravuje, ale do života Vám to dá opravdu mnoho!
V neposlední řadě jsem v Helsinkách poznala spoustu úžasných lidí z celého světa, s kterými jsme procestovali celé Finsko a máme spolu spoustu nezapomenutelných zážitků.
Děkuji moc univerzitě i Zahraničnímu oddělení za umožnění získat tuto zkušenost plnou skvělých zážitků!"
Ludmila Pátá
Barbora Kaplánková (Groningen, HOLANDSKO)
"Můj půlroční Erasmus v Groningenu (Holandsko) byl jako dovolená. Strávila jsem semestr obklopená uvolněnými, příjemnými lidmi, zamilovala se do všech a všeho kolem, a našla si nespočet přátel ze všech koutů světa. Sice to zní jako příšerné klišé, ale přesně to se stalo. Nepřeháním, když řeknu, že jsem nikdy nebyla šťastnější. Je neuvěřitelné, že v zemi, kde léto trvá týden a opravdu pořád, pořád prší a fouká, lidé zvládají být usměvaví, nekonfliktní, ochotní. Návrat do České republiky byl jako studená sprcha, kterou jsem oplakala.
Filmová věda Rijksuniversiteit Groningen je plná fantastických kreativních lidí. Prostor oddělující studenty od pedagogů téměř neexistuje. Některé z učitelů z Groningenu bych dnes směle označila za své přátele. Kancelář pro mezinárodní studenty opakovaně dávala najevo, že je tu jen a jen pro nás, ochotná vyřešit každou komplikaci a udržující komunikaci skrz celý semestr.
Groningen mě naučil spoustu věcí. Překonala jsem strach z neznáma, posunula svoje vlastní hranice, a taky se znovu naučila jezdit na kole. Jedla jsem zdravě, vedla společenský život, změnila šatník. Půl roku jsem žila uprostřed multikulturní společnosti a nezažila jediný projev rasismu nebo xenofobie. Domů jsem se vrátila otevřenější, sebejistější a zdravější nejen po fyzické stránce.
Pokud váháte, zda se do Erasmu pustit, protože máte za to, že vás bude brzdit vaše sociální fóbie, vaše deprese nebo snad ta hromada papírů, kterou se musíte v průběhu pobytu prokousat, hoďte to všechno za hlavu a jeďte. Stojí to za to."
Barbora Kaplánková
Michal Jaroš (Udine, ITÁLIE)
"Jako student třetího ročníku bakalářského studia jsem hodně přemýšlel, jestli si komplikovat život problematikou spojenou s prodloužením studia a vydat se na zahraniční studijní pobyt nebo ne. Jak se však ukázalo, na nepříliš jednoduché papírování jsem příjezdem do severoitalského Udine rázem zapomněl.
Řada studentů, kteří zde byli přede mnou, se zájemce o studijní pobyt snaží odradit ne zrovna kladnými „recenzemi“ - stěžují si na nepořádek ve městě a na nemožnost dorozumět se anglicky. Nemohu však souhlasit, protože už od samotného příjezdu jsem neměl problém se anglicky domluvit na univerzitě, v obchodě, ani na úřadě. Ti z vás, kteří nemluvíte italsky se rozhodně nebojte! Kurzy italštiny na univerzitě jsou na velmi vysoké úrovni. K nepořádku pak snad jen jedno – za 10 měsíců jsem potkal jen jednu krysu :).
Udine není zrovna Itálie v tom pravém smyslu (jak už napovídá vzdálenost rakouské hranice), ale může se pyšnit univerzitou s kvalitním vzdělávacím systémem, dopravní dostupností, ale i milými obyvateli, kteří vám ochotně se vším pomohou!
Erasmus vám hodně vezme, ale i hodně dá. Osamostatníte se, naučíte se italsky (i anglicky!), zamilujete si Friuli, malebné Udine a rádi se budete vracet."
Michal Jaroš
Mirka Janisová (Vigo, ŠPANĚLSKO)
"Som Mirka, študentka španielskej filológie a svoj Erasmus+ som napriek dlhému zvažovaniu absolvovala v druhom ročníku magisterského štúdia. Dostala som možnosť stráviť semester v španielskej Galícii a to priamo pri Atlantiku v pobrežnom meste Vigo. Znie to nádherne a verte, nádherné to aj bolo! Musím však priznať, že začiatky neboli ľahké. Nová škola, nová krajina, nový ľudia. Tiež som nebola práve povestný „erasmus párty človek“. Erasmus je však našťastie :) oveľa viac než len párty! Je to príležitosť poznať novú kultúru v jej každodennosti a to sa človek z knižiek nenaučí. Tiež spoznáte množstvo zaujímavých ľudí z celého sveta, a aj keď som bola pred svojím odchodom presvedčená o tom, že tieto priateľstvá sú povrchné, opäť ma Erasmus vyviedol z omylu. Našla som skvelých priateľov, precestovali sme spolu celú Galíciu a radi sa stretávame aj naďalej. Dnes Erasmus+ hodnotím ako jednu z najlepších skúseností v mojom živote a dodnes čerpám z toho, čo som sa naučila niekoľko tisíc kilometrov od domova."
Mirka Janisová
Monika Hrušková (Erfurt, NĚMECKO)
"Jmenuji se Monika Hrušková a přes Katedru mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky jsem vyjela v letním semestru 2016 do německého Erfurtu. Tam jsem nastoupila na obor zabývající se médii pro děti a mládež. Hlavní město Durynska jsem si zamilovala. V nádherném historickém centru, kde se nachází například unikátní most Krämmerbrücke, neminete časté odkazy na Goetheho, Schillera a Luthera. V okolí je mnoho krásných míst a zajímavých možností k výletům, se studentskou kartou máte navíc dopravu zdarma. Pokud si chcete zlepšit němčinu, pak je tato univerzita ideální volbou, protože nabízí obrovské množství kurzů němčiny. Ty si zapisujete přesně podle vaší úrovně. Také můžete získat jazykový certifikát za pouhých 5 euro. Erasmus je mojí největší životní zkušeností, díky které mám přátele po celém světě. Bylo nesmírně obohacující poznávat jiné kultury, ale i zjišťovat, co je v nich velmi podobné. Účastnila jsem se nepřeberného množství akcí. K těm větším patří v Erfurtu vánoční trhy, Oktoberfest či festival operní hudby pod širým nebem. Existují i různé programy pro přijíždějící studenty, díky kterým si můžete zdarma zapůjčit potřebné vybavení (například do kuchyně). Ocenila jsem rovněž program, přes který jsem získala svou německou „rodinu“, za kterou se do Erfurtu ráda vracím."
Monika Hrušková
Pavlína Heinzová (San Sebastian, ŠPANĚLSKO)
"Jmenuji se Pavlína a jsem absolventka Filozofie, Anglické filologie a Obecné lingvistiky na FF UP. Do San Sebastian (Španělsko) jsem se vydala v posledním ročníku magisterského studia, a to především kvůli zájmu o předměty na naší univerzitě v rámci mého obrou – neurolingvistiky – nedostupné. To se mi během zahraničního pobytu povedlo a měla jsem tak například možnost zkoumat z blízka lidský mozek nebo si vyzkoušet práci s metodami jako je fMRI a MEG. Jelikož se mně i mé rodině v San Sebastian zalíbilo, přihlásila jsem se tady na výzkumnou pozici v Baskickém centru pro studium jazyka, kognice a mozku (BCBL), kde nyní působím. Pobyt v San Sebastian mi tak kromě zajímavých kurzů, střetu s odlišnou kulturou a osvojení dvou nových jazyků (španělštiny a baskičtiny) otevřel také zcela nové profesní možnosti. Zpětně svůj zahraniční studijní pobyt hodnotím jako to nejlepší, co jsem pro sebe v rámci osobního i profesního rozvoje mohla udělat."
Pavlína Heinzová
Anna Paločková (Edmonton, KANADA)
"Jmenuji se Anna Paločková a jsem studentkou oboru Rekreologie. V zimním semestru v roce 2016 jsem vycestovala na studijní pobyt do Kanady na University of Alberta. Na univerzitě v Kanadě si vyzkoušíte, jaké to je žít na univerzitním kampusu mezi dalšími studenty všech možných fakult, národností, jazyků a vyznání. Studium je hodně intenzivní, ale také praktické a všichni učitelé (alespoň ti, které já jsem potkala) jsou velmi milí a nápomocní. To platí u Kanaďanů obecně. Stala jsem se členkou Outdoors clubu, který pořádá výlety do přírody, kempování, horolezení nebo sjíždění řek. Díky tomuto členství jsem se dostala i do kanadských Rockies (Rocky Mountains) a měla možnost prohlédnout si krásu divoké přírody. Z auta (naštěstí) jsem viděla Grizzlyho a bizony. Zažila jsem husté sněžení 7. října a mrazy až -26°C přes den. Tento pobyt byl pro mne obrovským obohacením jak ve vzdělání, tak životní zkušeností být sama tisíce kilometrů od domova a zvládnout se o sebe postarat."
Anna Paločková
Eliška Dostálová (Salamanca, ŠPANĚLSKO)
"Svůj Erasmus jsem strávila během 4. ročníku magisterského studijního programu Právo a právní věda na univerzitě Universidad de Salamanca ve Španělsku. Přestože toto rozhodnutí pro mě představovalo výzvu, co se týče souběžného absolvování domácích předmětů, stejně jako kompletní výuka ve španělštině, přijala jsem ji a považuji to za jedno z mých nejlepších rozhodnutí v životě. Naše zahraniční oddělení, a to jak celouniverzitní, tak fakultní, odvádí velmi pěknou a kvalitní práci. Vše důležité bylo srozumitelně vysvětleno a zorganizováno již před mým odjezdem, stejně tak se mi dostalo rychlé pomoci při mém pobytu, i po mém návratu (ve srovnání s mou hostující španělskou univerzitou, kde na vše mají čas :), což nevnímám nikterak kriticky, nýbrž jako součást kultury).
Přestože jsem měla to štěstí procestovat většinu rozmanitého Španělska, Salamanca pro mě zůstává srdeční záležitostí a bezesporu nejpřívětivějším místem pro studium. Její kompaktní architektura, studentské prostředí plné kulturního vyžití (podobně jako v Olomouci) a přátelská atmosféra dýchá doslova z každého koutu tohoto univerzitního skvostu centrální části Pyrenejského poloostrova. Svoji zkušenost vnímám nejen jako životní příležitost ve smyslu vylepšení cizího jazyka, ale především jako impulz k vlastnímu seberozvoji, navázání nových vztahů a milník pro mé další vnímání budoucnosti."
Eliška Dostálová
Jakub Konečný (Valdosta, USA)
"V rámci mého doktorského studia na Katedře Výtvarné výchovy PdF jsem díky programu Erasmus + strávil 6 měsíců ve Spojených státech a to na Valdosta State University v Georgii. Valdosta se nachází na úplném jihu Georgie, velice blízko u hranic s Floridou. Já si pro svůj příjezd zvolil "romantickou" a levnou cestu autobusem, která trvá 4-6 hodin, podle toho kudy se autobus "toulá". V prvních měsících pro mne hlavní budovou byla místní knihovna, kde jsem procházel knihy a online zdroje k mé disertační práci. Samozřejmě, že jsem jen celou dobu neseděl v knihovně, případně jen nechodil na náslechy hodin na College of Fine Arts, ale vypravil jsem se i na jiná místa USA. Pronajatým autem jsem se vypravil na Floridu, východní pobřeží Georgie a do New Orleans. Ovšem 10ti denní výlet s cílem u Grand Canyonu patří k těm nejsilnějším zážitkům z celého mého pobytu. Do USA jsem odjížděl s určitými předpoklady a očekáváními. Některé z nich se mi během pobytu na americkém jihu potvrdily, jiné vyvrátily. Musel jsem čelit i spoustě situací, které jsem před svým odjezdem naprosto neočekával. V každém případě se jednalo o obrovskou zkušenost. Na závěr si dovolím apelovat na všechny studenty: Využijte všech možností k vycestování, které vám Univerzita Palackého nabízí. Nebojte se počátečních obtíží - ty se dají vyřešit a překonat a za to získáte jedinečnou zkušenost, zážitky a přátele, kteří vám vydrží celý život."
Jakub Konečný
Sára Bálková (Tomsk, RUSKO)
"Jmenuji se Sára a jsem studentkou oboru Ruština pro Překladatele. V rámci programu ERASMUS+ jsem se podívala až na dalekou Sibiř, konkrétně do města Tomsk v Ruské Federaci. Pobyt pro mne byl neopakovatelným zážitkem a skvělou zkušeností. Nejen, že jsem si mohla zlepšit jak ruštinu, tak i angličtinu. Mohla jsem si najít nové kamarády z Ruska i z celého světa, ale především jsem získala sebevědomí. Pokud jsem já zvládla -40 °C, tak to může zvládnout opravdu každý. V rámci pobytu jsem se podívala na jezero Bajkal – nejhlubší jezero světa s křišťálovou vodou, prohlédla si ruskou tajgu, jela Transsibiřskou magistrálou. Pobyt bych rozhodně doporučovala všem, kteří mají zájem o netradiční zážitky."
Sára Bálková
Reza Abdollahipour (Las Vegas, USA)
"I am a 4th-year PhD student at the Department of Social Sciences in Kinanthropology at the Faculty of Physical Culture. I visited University of Nevada in Las Vegas (UNLV) from Sep-Nov 2016 for 3 months via Erasmus+ program. During my visit at UNLV, I had a chance to attend in different classes related to my field of study, several scientific seminars and presentations which was held at UNLV every week. In addition, I was working at the motor learning and performance lab in collaboration with the other PhD student and the lab supervisor. We could conduct some experiments during my visit and I collaborated in all of them. I also became familiar with different lab devices which are necessary for the future of my research. Beyond my scientific activities, I could visit the beautiful city of Las Vegas, Red Rock Canyon and Grand Canyon during weekends. Erasmus+ program gave me this opportunity to have a better view about system of US Universities, US culture and traditions. Most importantly, my view about the production of science has changed. “If you plan your trip purposefully you learn a lot and you enjoy more”.
Reza Abdollahipour