Další
Mezivládní dohody AIA
Akademičtí pracovníci veřejných vysokých škol v ČR mají možnost získat stipendium a vycestovat na zahraniční pobyt do partnerských zemí v rámci tzv. mezivládních dohod. Výběrová řízení vyhlašuje každý rok Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a informuje o něm Akademická informační agentura (AIA).
Akademická informační agentura (AIA) je součástí Domu zahraniční spolupráce, příspěvkové organizace zřízené Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR za účelem plnění úkolů při zajišťování školských, vzdělávacích a dalších styků se zahraničím.
Výběrová řízení
O stipendijní místa nabízená v rámci výběrových řízení se mohou ucházet zájemci/zájemkyně ze všech veřejných vysokých škol v ČR.
Nabídka není specifikována na konkrétní zahraniční vysoké školy.
Délka pobytu, počet míst, požadavky na uchazeče/uchazečky apod. vyplývají z mezinárodních (bilaterálních) smluv, na jejichž základě jsou tyto stipendijní pobyty České republice nabízeny.
Aktuální nabídka pro rok akademický rok 2023/2024
- Estonsko - Výzkumné a přednáškové pobyty pro akademické pracovníky
- deadline pro odevzdání přihlášek: obvykle 1. 4. – 1. 5. příslušného kalendářního roku
- Polsko - Studijní a výzkumné pobyty pro akademické pracovníky,
- deadline pro odevzdání přihlášek: 16.2.2023
- Slovensko - Přednáškové a výzkumné pobyty pro akademické, vědecké a výzkumné pracovníky
- deadline pro odevzdání přihlášek: 17.2.2023
Více informací na stránce DZS.
Zájemci z UP se s Návrhy na vyslání obracejí pro potvrzení výhradně na Zahraniční oddělení své fakulty.
DŮLEŽITÉ: Chtěli bychom vás upozornit, že s ohledem na aktuálně přijatá doporučení nevyžadujeme, aby se žádosti do AIA zasílali v tištěné podobě. Uchazeči mohu stejně jako loni pro zasílání přihlášek využít adresu e-podatelna@dzs.cz. Podmínkou přijetí žádosti je samozřejmě podepsaný a vysokou školou potvrzený Návrh na vyslání / Žádost o přiznání stipendia.
Zdroj: web DZS
Kontaktní osoba na UP
V rámci UP se s dotazy ohledně stipendií MŠMT (AIA) můžete obracet na Centrum zahraniční spolupráce UP, konkrétně na Annu Přílučíkovou.
Prosíme uchazeče, aby svůj výjezd vždy oznámili na Zahraničním oddělení své fakulty, kde si mohou požádat o náhradu cestovních nákladů a také cestovní pojištění.
DAAD
Německá akademická výměnná služba (DAAD) je spolkem německých VŠ a studentských organizací s centrálou v Bonnu. Je financován především z prostředků ministerstev Spolkové republiky Německa. DAAD se věnuje nejen udělování stipendií, podporuje také internacionalizaci německých VŠ, germanistiku a německý jazyk v zahraničí.
Seznam nabízených stipendií a podmínky žádosti naleznete na webových stránkách DAAD.
Zdroj: DZS
Mezinárodní Visegradský fond
Mezinárodní visegradský fond (The International Visegrad Fund) byl založen 9. června 2000 čtyřmi členskými státy visegrádské skupiny - Česka, Maďarska, Polska a Slovenska. Mezinárodní visegradský fond podporuje regionální spolupráci v rámci Visegrádského regionu (V4) i mezi regionem V4 a dalšími zeměmi, regionem západního Balkánu a Východního partnerství.
Fond poskytuje (spolu)financování pro společné kulturní, vědecké, výzkumné a vzdělávací projekty, výměnné pobyty studentů a kreativních lidí, rozvoj turismu a přeshraniční spolupráci.
Visegradský fond nabízí jak grantové, tak stipendijní programy.
Visegradské granty
Visegradské granty podporují regionální partnerství mezi nevládními organizacemi a organizacemi občanské společnosti, veřejnými institucemi a obcemi, soukromými společnostmi a neziskovými organizacemi a vzdělávacími a výzkumnými středisky, jež přispívají ke spolupráci ve visegrádském regionu.
Granty Visegrad+
Granty Visegrad + podporují projekty, které přispívají k demokratizačním a transformačním procesům ve vybraných zemích a regionech, zejména nečlenských státech EU na západním Balkáně a v zemích Východního partnerství.
Strategické granty
Strategické granty podporují projekt zaměřený na každoroční strategické priority Visegrádské skupiny. Strategické priority vyhlašuje každoročně země V4, která v té době uskupení předsedá.
Termíny podání žádosti o grant
Žádosti se přijímají třikrát ročně. Termíny jsou vždy 1. února, 1. června a 1. října. Žádosti musejí být podány do 12:00 středoevropského času v daný den.
Visegradský stipendijní program
Visegrad Scholarship in the Open Society Archives
Stipendia jsou udělována dvakrát ročně na základě soutěže vědcům, umělcům nebo novinářům ze zemí V4 a zemí mimo V4, kteří chtějí provádět výzkum v OSA a jejichž aktuální výzkumné projekty odpovídají zaměření a výzkumným prioritám Fondu a OSA.
Více informací o grantech a stipendiích naleznete na webových stránkách Visegradského fondu.
Zdroj: web MŠMT a MZV